rolą mikroorganizmów w żywności, wykorzystaniem niekonwencjonalnych drożdży w procesach biotechnologicznych, a także interakcjami między drobnoustrojami. Wspiera dyscyplinę: Technologia żywności i żywienia oraz Nauki biologiczne. Sprawdź obszar specjalizacji tego tutora w Bazie Wiedzy UPWr
- uzdolnieni studenci i studentki I roku dowolnego kierunku studiów, tj. z zainteresowaniami odnoszącymi się do specjalizacji i zainteresowań zawodowych tutora oraz z osiągnięciami w tym (lub pokrewnym) obszarze lub/i z wysoką średnią ocen, lub/i laureat olimpiady,
- zainteresowani współpracą tutorską począwszy od bieżącego semestru do 31.12.2022 r.,
- nie tylko ci, którzy uczestniczą lub będą uczestniczyć w przedmiotach prowadzonych przez tego tutora.
- zostanie uzgodniony z tutee na początku współpracy tutorskiej,
- jest związany z celami kształcenia studenta – tutee – na UPWr,
- może polegać na przygotowaniu części zagadnień do pracy inżynierskiej lub licencjackiej albo na opracowaniu artykułu, eseju, raportu z badań, analiz, prowadzonych ze wsparciem tutora.
Z wykształcania jestem technologiem żywności i żywienia człowieka (specjalność biotechnologia). Od 2000 roku pracuję w Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, początkowo na stanowisku adiunkta, a po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego w 2013 roku, profesora uczelni. Przez dwie kadencje (2012-2020) pełniłam funkcję prodziekana ds. studenckich, a w obecnej kadencji została mi powierzona rola dziekana Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.
Od wielu lat prowadzę zajęcia na kierunkach Biotechnologia, Zarządzanie jakością i analiza żywności oraz Żywienie człowieka i dietetyka z przedmiotów takich jak: Mikrobiologia ogólna i żywności, Biotechnologie przemysłowe w żywności i farmacji oraz Biotechnologia drobnoustrojów. W pracy naukowej koncentruję się na roli mikroorganizmów w żywności, wykorzystaniu niekonwencjonalnych drożdży w procesach biotechnologicznych, a także badaniem interakcji między drobnoustrojami. Szczególnie interesuje mnie zjawisko killerowe u drożdży oraz możliwości jego wykorzystania w biologicznej ochronie roślin.
Prywatnie interesuję się stosunkami społeczno-politycznymi na świecie, jednakże prawdziwą przyjemność sprawiają mi piesze wędrówki, czytanie książek i podróże.
Jeżeli interesujesz się mikrobiologią, jesteś osobą kreatywną, otwartą na nowe wyzwania i nie boisz się pracy – zapraszam. Liczę na otwartość, kreatywność i współpracę. Ze swojej strony oferuję wsparcie merytoryczne, inspiracje oraz przyjazną atmosferę.